Pensioenfondsen moeten terughoudend zijn met beleggen in de defensie-industrie, vindt pensioenbestuurder en beleggingsexpert Karin Merkus. De overheid is volgens haar beter geoutilleerd daarin te investeren.
In de podcast Pensioen Pro In Gesprek legt Merkus uit waarom het volgens haar geen taak van pensioenfondsen is om met defensiebeleggingen bij te dragen aan de Europese veiligheid. Bijvoorbeeld om zo de nieuwe Navo-norm van 5% bbp te halen.
Ze noemt als bezwaar dat wapenfabrikanten vaak gebaat zijn bij oorlog. ‘Wat ben je dan aan het financieren? Plus, zodra wapens de fabriek uitkomen, waar gaan ze naartoe? Daar heb je echt geen zicht op. Ze kunnen overal terechtkomen. Ik ben geen voorstander dat wij als pensioenfondsen daar een actieve rol in gaan spelen.’

Merkus, bestuurslid bij pensioenfondsen Openbare Apothekers en Essity, heeft verder een duidelijke mening over geconcentreerde beleggingsportefeuilles, al dan niet minder beleggen in de Verenigde Staten vanwege Trumps bokkesprongen, en 3D-beleggen waarin duurzaamheid even zwaar weegt als risico en rendement.
De beleggingsexpert vertelt bovendien over de transitie van de beleggingsportefeuilles van Openbare Apothekers en Essity naar het nieuwe stelsel. Beide fondsen gaan over van db/cdc naar de flexibele premieregeling met buffer. Welke veranderingen worden er doorgevoerd en welke maatregelen zijn er genomen om de dekkingsgraad te beschermen? Bovendien: heeft de fiduciair beheerder überhaupt nog wel een rol te vervullen in de flexibele premieregeling?
De carrière van Merkus nam een bijzondere wending toen ze in 2023 vanuit de pensioensector overstapte naar de Amerikaanse vermogensbeheerder Goldman Sachs. Ze legt uit wat haar bewoog deze stap te maken, en waarom ze binnen twee jaar Goldman weer verliet. Een innerlijke drijfveer speelde daarbij een belangrijke rol.
Merkus schreef de afgelopen tien jaar twee kinderboeken. Dat de hoofdpersonen anders denken dan hun omgeving, is niet toevallig gekozen.
Abonneer u nu op Pensioen Pro In Gesprek via Spotify, Apple of een andere podcast-app en mis geen enkele aflevering. Alle podcasts van Pensioen Pro staan ook op onze website.
Nog geen toegang? Abonneer u op Pensioen Pro en krijg:
- Onbeperkt online toegang tot pensioenpro.nl
- Dagelijks pensioennieuws, -achtergronden en -opinie per e-mail
- Vier keer per jaar Pensioen Pro Magazine (inclusief Vermogensbeheergids) per post
- Volledig archief van Pensioen Pro en IPNederland vanaf 2009
U moet ingelogd zijn en een geldig abonnement hebben om een reactie te plaatsen.