Werkgever APG, bonden en het personeelspensioenfonds hebben 1 januari 2025 geprikt als overgangsdatum naar het nieuwe stelsel. Redenen zijn de hoge huidige dekkingsgraad en een kostenbesparing omdat de btw-plicht vervalt na de overgang.

Dit valt op te maken uit een webinar en het onderhandelingsresultaat van vakbonden met APG over de overgang naar het nieuwe stelsel. Het onderhandelingsresultaat hebben bonden voorgelegd aan hun leden. Het personeelsfonds van APG is een van de acht fondsen aangesloten bij dit pensioenbedrijf, dat drieduizend werknemers telt. Alle acht fondsen hebben gekozen voor het solidaire contract.
Het personeelsfonds, met €1,7 mrd onder beheer, behoort tot de eerste groep fondsen die de overstap maakt. PWRI heeft eveneens de transitie op 1 januari 2025 gepland. ABP, verreweg de grootste klant van APG, heeft 1 januari 2027 in de agenda aangekruist. BpfBouw, de tweede klant, mikt op een jaar eerder.
Drie redenen
Pensioenbestuur en sociale partners noemen drie redenen voor de beslissing om zo snel mogelijk over te willen stappen. De eerste is de relatief hoge dekkingsgraad. Eind juli was de dekkingsgraad 124,5%. Bij een dekkingsgraad boven de 110% is er voldoende vermogen voor de doelen van sociale partners, zoals een goed gevulde solidariteitsreserve en een compensatie voor de afschaffing van doorsneesystematiek. Bij een dekkingsgraad onder de 105% trapt het bestuur op de rem.
De tweede reden is dat de overstap een kostenbesparing oplevert van €600.000 per jaar. Zodra het fonds is overgestapt, hoeft het geen btw meer te betalen over de pensioen- en vermogensbeheervergoedingen die worden betaald aan APG.
Vorig jaar was het fonds ruim €270.000 kwijt aan btw over de uitvoeringskosten. De rest van de zes ton ging naar vermogensbeheer. De uitvoeringskosten per deelnemer waren vorig jaar €351 inclusief btw. Zonder deze belasting waren de kosten €290, meldt het fonds, dat bij deze kosten alleen kijkt naar de uitbestedingskosten bij APG en niet naar de eigen kosten voor onder meer het bestuur en de accountant.
Als derde reden voeren sociale partners aan dat werkgever/uitvoerder APG graag wilde dat dit fonds als een van de eerste de oversteek maakt naar het nieuwe stelsel. De uitvoerder wil de klanten spreiden over de beschikbare tijd. Sociale partners benadrukken dat ze de wens van APG hebben meegewogen, maar dat die zeker niet doorslaggevend was.
Gelijke premie
De huidige regeling was het uitgangspunt bij de ontwikkeling van de nieuwe regeling. Dit houdt onder meer in dat de premie van 27% gelijk blijft. Aan het pensioendoel is evenmin gesleuteld. Het pensioen moet minstens 70% zijn van het laatst verdiende loon inclusief AOW. De kans dit doel te halen, moet minimaal 65% zijn. Het partnerpensioen blijft gelijk aan 30% van het laatst verdiende loon.
U moet ingelogd zijn en een geldig abonnement hebben om een reactie te plaatsen.